![]() |
1 października ogłoszony jest przez ONZ Międzynarodowym Dniem Osób Starszych. W świetlicy szkolnej odbył się konkurs plastyczny "Jak pomagam osobom starszym?". Najładniejsze pracę zostały nagrodzone ( dofinansowanie z Rady Rodziców).
![]() |
1 października ogłoszony jest przez ONZ Międzynarodowym Dniem Osób Starszych. W świetlicy szkolnej odbył się konkurs plastyczny "Jak pomagam osobom starszym?". Najładniejsze pracę zostały nagrodzone ( dofinansowanie z Rady Rodziców).
![]() |
Ostatniego dnia września uczniowie klas 1 przystąpili do jednego z najbardziej doniosłych wydarzeń szkolnych. W obecności Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Kościanie pani Małgorzaty Ratajczak, Burmistrza Miasta Kościana pana Sławomira Kaczmarka, zastępcy przewodniczącej Rady Miejskiej Kościana pani Sławomiry Pawlak, przedstawicieli Zarządu Rady Rodziców (pani Katarzyna Główczak, pani Monika Korbik- Wróbel) oraz Rodziców zaprezentowali swoje talenty. Były piosenki, wiersze oraz tańce. Nikt ze zgromadzonych nie miał wątpliwości- pierwszaki są godne zasilić szeregi pełnoprawnych uczniów naszej szkoły. Po uroczystym złożeniu przysięgi, każdy z uczniów został pasowany ogromnym ołówkiem, otrzymał prezenty i dyplom. Życzymy wszystkim pierwszoklasistom samych sukcesów szkolnych!!!
![]() |
W chłodny czwartkowy poranek, 3 października 2024r., uczniowie klasy 1b wybrali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kościanie na zajęcia tematyczne pt.: „Obycie umila życia”. Po prezentacji multimedialnej dotyczącej zasad savoir- vivru odbyły się warsztaty praktyczne. Uczniowie dowiedzieli się jak siedzieć przy stole, z której strony odkładać sztućce czy filiżanki. Na zakończenie zajęć wykonano pracę plastyczną „Kwiat dobrych manier”. Do zobaczenia na kolejnych zajęciach!
![]() |
Miło nam poinformować że uczniowie kl VIIIB swoją obecnością na Parkrun Kościan dnia 5 października 2024 roku przyczynili się wraz z wszystkimi obecnymi w tym dniu biegaczami do pobicia rekordu frekwencji na Parkrun w Polsce. Obecny rekord frekwencji to 9250 osób. Zachęcamy całą społeczność szkolną do systematycznego udziału w Parkrun -Kościan.
![]() |
W piątek 27 września grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w Nocy Naukowców przygotowanej przez Politechnikę Poznańską. Celem wydarzenia był zbliżenie naukowców, poznanie się i wspólne działania. Młodzi naukowcy Jedynki wzięli udział w wielkim fizycznym show. Tematem przewodnim był balon. Mogliśmy zobaczyć liczne pokazy interaktywne, eksperymenty, warsztaty oraz sprawdzić swoją wiedzę o Państwach Unii Europejskiej . Mogliśmy się przekonać, że nauka jest pasjonująca i ciekawa. Liczne atrakcje dostarczyły Nam sporo przeżyć i moc wrażeń.
![]() |
Dnia 16 października uczniowie klas ósmych naszej szkoły w ramach realizacji zajęć z doradztwa zawodowego i współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Kościanie uczestniczyli w Kościańskim Ośrodku Kultury w inauguracji Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery 2024 pod hasłem: Pasja Motywacja Odwaga. Spotkanie rozpoczęła dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kościanie pani Ewa Beba, która serdecznie powitała wszystkich uczestników a następnie głos zabrali zaproszeni goście tacy jak: Starosta Kościański pan Artur Opas, doradca zawodowy - pan Grzegorz Kozak, trener biegania - pan Dominik Bąk, wirtualna asystentka - pani Weronika Lisek, doradca podatkowy i instruktor jogi - pani Izabela Kaczmarek a także przedstawiciele firmy Instal- Filter, przedstawiciele służb mundurowych Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie i Powiatowej Komendy Policji w Kościanie. Podczas spotkania młodzież mogła wysłuchać bardzo interesujących historii związanych z karierą zawodową występujących osób oraz poznać wiele cennych wskazówek dotyczących wyboru dalszej drogi kształcenia. Dużym zainteresowaniem wśród młodzieży cieszyła się też przedstawiana oferta stanowisk pracy przez firmę Instal- Filter a także zakres wymagań rekrutacyjnych dla osób ubiegających się o pracę w zawodach związanych ze służbą mundurową. Trzy kluczowe słowa: pasja, motywacja i odwaga, przewijały się w każdej wypowiedzi osób dzielących się swoim doświadczeniem o własnej karierze zawodowej. Każdy uczeń uczestniczący w tym dzisiejszym spotkaniu dowiedział się, że warto wychodzić ze strefy swojego komfortu, pokonywać trudności i rozwijać się w każdej dziedzinie, która nas zainteresuje. W życiu każdego człowieka ważne są relacje z innymi ludźmi, ponieważ ich pomoc i dobre rady, jeśli są nam życzliwi mogą pomóc w wyborze dalszej drogi kształcenia. Ważne, żeby ten wybór był własny, przemyślany, zgodny z zainteresowaniami i uzdolnieniami, aby przyszła praca stała się pasją i każdego dnia dawała nam radość i satysfakcję.
![]() |
W piątek 11 października 2024r. wszystkie klasy pierwsze wybrały się do Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno- Spożywczego w Szreniawie. Uczniowie mieli możliwość przyjrzenia się zabytkowym maszynom i wzięcia czynnego udziału w omłotach zbóż oraz wyrobie przetworów warzywnych i owocowych. Przygotowane były stanowiska prezentujące tradycyjne prace jesienne w gospodarstwie rolnym: • młócenie cepami i młocarniami ręcznymi • młócenie młocarnią szerokomłotną napędzaną lokomobilą • czyszczenie ziarna przy użyciu tradycyjnych metod • przemiał i tłuczenie ziarna na żarnach i stępach • parowanie owoców, wyrób kompotów i powideł • kiszenie ogórków i kapusty • suszenie owoców, warzyw i grzybów • laboratorium oceny nasion • śrutowanie zboża za pomocą śrutownika kieratowego i pracy wołów w kieracie. Dodatkową atrakcją była możliwość zakupów na kiermaszu rękodzieła ludowego oraz poczęstunek w postaci gorącej herbaty podczas przerwy na posiłek.
![]() |
Światowy Dzień Pierwszej Pomocy, który obchodzimy co roku w drugą sobotę września, to wyjątkowa okazja, aby zwrócić uwagę na znaczenie umiejętności udzielania pomocy. Inicjatywa ta, zapoczątkowana przez Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża w 2000 roku, ma na celu podnoszenie świadomości o tych niezwykle ważnych umiejętnościach. Z tej okazji w miesiącu wrześniu w naszej szkole zorganizowano szkolenie dla uczniów klas II i III, które odbyło się w ramach edukacji społecznej i zajęć wychowania fizycznego. Była to świetna okazja, aby dzieci mogły nauczyć się, przypomnieć sobie, jak reagować w sytuacjach zagrożenia życia. Zajęcia składały się z dwóch części. Najpierw uczniowie zapoznali się z zasadami udzielania pierwszej pomocy, oglądając filmy instruktażowe i zdobywając kluczowe wskazówki, a następnie przystąpili do ćwiczeń praktycznych z wykorzystaniem fantoma. Dzieci miały również okazję zapoznać się z defibrylatorem. Dowiedziały się, jak go używać w sytuacjach kryzysowych. Uczyli się, jak prawidłowo przeprowadzać resuscytację krążeniowo-oddechową. By zapamiętać kolejność czynności wykonywanych podczas udzielania pierwszej pomocy, każdy uczestnik otrzymał broszurkę z cennymi informacjami na ten temat. Warto pamiętać, że edukacja w zakresie pierwszej pomocy jest niezwykle istotna i ważna. Dzięki praktycznym ćwiczeniom uczniowie nie tylko zyskali teoretyczną wiedzę, ale również mogli przećwiczyć swoje umiejętności w bezpiecznym i kontrolowanym środowisku. Ucząc się bezpiecznej pozycji, resuscytacji, nie tylko oswajają się z sytuacjami kryzysowymi, ale również zyskują pewność siebie w działaniu. Im wcześniej dzieci nauczą się, jak reagować w sytuacjach kryzysowych, tym większa szansa, że będą potrafiły skutecznie pomóc, gdy zajdzie taka potrzeba. Aby lepiej utrwalić zdobytą wiedzę i umiejętności, uczniowie będą mieli możliwość kontynuowania ćwiczeń w trakcie kolejnych zajęć w roku szkolnym. Swoją zdobytą wiedzą, będą mogli podzielić się z innymi.
![]() |
Dnia 3 października 2024 r. uczniowie klas II a, II b i II c odwiedzili gabinet weterynaryjny "Pod Nosem" w Kościanie, prowadzony przez panią lek. wet. Weronikę Terejko. Podczas wizyty dzieci miały okazję bliżej poznać specyfikę pracy weterynarza i dowiedzieć się, jak wygląda codzienna opieka nad zwierzętami. Zwiedziły gabinet przyjęć oraz gabinet zabiegowy. Pani Weronika pokazała dzieciom różne narzędzia używane w pracy weterynaryjnej, w tym aparat USG, który pozwala na diagnozowanie problemów zdrowotnych u zwierząt. Uczniowie chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami na temat zwierząt. Dowiedzieli się, jak postępować w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu oraz wysłuchały cennych wskazówek dotyczących zachowania w towarzystwie zwierząt, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno sobie, jak i zwierzętom. Wizyta w gabinecie weterynaryjnym wzbudziła duże zainteresowanie uczniów, którzy z zaangażowaniem słuchali i zadawali pytania. To była wyjątkowa lekcja. Pani Weronika z entuzjazmem opowiadała o swojej pracy, co sprawiło, że dzieci opuściły gabinet zadowolone i pełne nowych doświadczeń. Na zakończenie spotkania pani Weronika przygotowała dla każdego ucznia miłą niespodziankę. Pani Weroniko 😊 Serdecznie dziękujemy za możliwość odwiedzenia Pani gabinetu weterynaryjnego "Pod Nosem". Jesteśmy wdzięczni za poświęcony czas, cenne informacje, a także za Pani zaangażowanie i życzliwość. Dzięki temu wizyta była nie tylko pouczająca, ale również pełna radości i pozytywnych emocji. Z pewnością zapamiętamy Panią jako weterynarza o wielkim sercu.
![]() |
22 października, w piękny jesienny dzień, klasy 3a i 3b wybrały się do Rogalina na wycieczkę. Zwiedziły pałacowe wnętrza oraz uczestniczyły w pouczających, ciekawych warsztatach: "Kto Ty jesteś? Polak Mały" oraz "Bal w pałacu". Zwieńczeniem wycieczki był spacer po parku i odwiedzenie rogalińskich dębów - ikony przyrodniczej Wielkopolski.
![]() |
Uczniowie klas III bardzo aktywnie wzięli udział w konkursie artystycznym " Moje skrzydła". Konkurs jest organizowany we współpracy z Urzędem Miasta Kościana. Z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie wyników.
![]() |
W dniach 22 i 23 października 2024 roku uczniowie klas I-III mieli niezwykłą okazję uczestniczyć w spotkaniu z przedstawicielami firmy Enea Kościan. W trakcie spotkania odbyło się szkolenie pod hasłem „Oszczędzanie energii”, podczas którego dzieci w interesujący i przystępny sposób poznały zagadnienia związane z energią elektryczną. Dowiedziały się, czym jest prąd, skąd pochodzi, jak bezpiecznie się z nim obchodzić oraz co robić w sytuacjach zagrożenia. Istotnym elementem szkolenia było zwrócenie uwagi na odpowiedzialne korzystanie z energii elektrycznej w codziennym życiu. Uczniowie poznali praktyczne sposoby oszczędzanie prądu, które nie tylko pomagają obniżyć zużycie energii, ale także sprzyjają ochronie środowiska. Dużą atrakcją dla dzieci było zwiedzenie specjalistycznego samochodu wyposażonego w sprzęt używany przez elektryków podczas usuwania awarii. Uczniowie z zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach, chętnie zadawali pytania i aktywnie brali udział w dyskusji. Za aktywność nagrodzeni zostali upominkami. Była to niezwykła, pouczająca lekcja. Z pewnością od dzisiaj dzieci będą wdrażać zasady oszczędzania energii nie tylko w szkole, ale również w domach, dbając o naszą planetę.