VIII Ogólnopolski Zlot Szkół noszących imiona bohaterów Powstania Wielkopolskiego

W dniach 7 i 8 czerwca 2014r. przedstawiciele naszej szkoły uczestniczyli w VIII Ogólnopolskim Zlocie Szkół noszących imiona bohaterów Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Chociaż nasza szkoła nie ma nadanego imienia, to jednak podjęte działania zmierzają ku jego nadaniu w przyszłym roku szkolnym 2014/2015. Wspólną decyzją rady pedagogicznej, społeczności uczniowskiej i rady rodziców będziemy starali się aby nadano jej imię Powstańców Wielkopolskich. Dlatego zostaliśmy gościnnie zaproszeni na zlot szkół noszących to imię, zlot który po raz ósmy organizuje Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Naszą szkołę reprezentowały Natalia Ratajczak oraz Martyna Sznabel z klasy IIb gimnazjum, pod opieką pani Magdaleny Kalemby. Uroczyste rozpoczęcie Zlotu rozpoczęło się przy mogile Gen. Józefa Dowbora Muśnickiego. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie lusowskiego Muzeum Powstańców Wielkopolskich 1918-1919. Dla młodzieży zorganizowano warsztaty na następujące tematy: -wizualne formy upowszechniania Powstania Wielkopolskiego; -pozyskiwanie eksponatów powstańczych do szkolnych Izb Pamięci i lokalnych muzeów; -tworzenie rekonstrukcji historycznych; -ceremoniał w życiu szkoły; W tym samym czasie opiekunowie uczestniczyli w konferencji dla nauczycieli, na temat pracy wychowawczej z patronem szkoły. Wieczór umiliła kolacja przy ognisku. W drugim dniu czekała nas wędrówka po Poznaniu szlakiem miejsc pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, zorganizowana przez Koło TPPW Klubu Przewodników PTTK, która zakończyła się w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym na Starym Rynku. Apel uczestników i złożenie wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich zakończył Zlot.